top of page
Search

Babkové divadlo

Vynikajúca interaktívna hračka pre deti, ktorá v obchodoch nestojí málo, a pritom si ju viete za pár eur vyrobiť doma aj s pomocou detí. Opäť by som povedala, že zažijete rovnakú zábavu pri výrobe, ako aj pri hre samotnej. Možností na hranie bude neúrekom, stačí obmieňať scenérie, postavy a príbehy.


Poďme sa teda pustiť do toho. Na výrobu kartónového bábkového divadla budeme potrebovať:

- kartónovú krabicu - naša má rozmer (50x26x38)

- lepiacu pásku

- drevenú tyčku, o trochu dlhšiu ako je šírka krabice

- ceruzku, pastelky, voskovky (u nás obľúbené JarMelo)

- špajdle

- pravítko

- nožnice, orezávač

- látka, ideálne červená alebo bordová

- ihla a niť

- špagátik

- kancelársky papier

Do prednej steny krabice vyrežeme otvor tak, aby nám zospodu ostalo pár centimetrov (ja mám 4 cm) a zhora tiež aspoň 7-10 centimetrov. Vyrezaný obdĺžnik si odložte, budeme ho neskôr potrebovať. Taktiež vyrežeme dieru do vrchnej steny – tak, že necháme po 4 centimetre z ľavej, aj pravej strany a 2 cm spredu (viď fotka nižšie). Tadiaľ budeme vkladať a manipulovať s figúrkami.

Pohľad na krabicu zvrchu.

Ak sa krabica po týchto zárezoch trochu rozpadá, spevníme ju lepiacou páskou tam, kde treba.

Teraz môžeme použiť zvyšný obdĺžnik, vyrezaný z prednej strany krabice. Bude tvoriť logo divadielka – môžeme naň napísať jeho názov, aj s obrázkom podľa fantázie. Šírka by mala ostať rovnaká, ako je šírka krabice a výška o pár centimetrov viac, ako sme nechali nad predným otvorom, čiže 12-15 cm. My sme zvolili názov Tamarkine Divadielko a nakreslili si k nemu šaška.

Po domaľovaní logo vystrihneme a nalepíme na vrchnú časť prednej strany krabice tak, aby nápis prečnieval smerom hore. Na spodnú časť prednej strany môžeme tiež vystrihnúť, namaľovať a nalepiť pás kartónu, aby sme zakryli lepiacu pásku alebo pôvodný povrch krabice.


Základ divadielka máme hotový a ani to nebolo veľmi náročné, však?

Pokračujeme teda ďalej! Do ľavej, aj pravej bočnej steny spravíme dierku (napr. ceruzkou), asi 3 cm od predného a vrchného okraja (viď na foto).
Následne cez tieto dierky prevlečieme tyčku. Ak je hrubšia, ako diery v krabici, trochu ňou treba pokrútiť, aby sa dierky zväčšili.

Takto pripravené divadielko dáme nabok a zoberieme si látku, pustíme sa totiž do výroby našej opony.

Z látky vystrihneme dva obdĺžniky. Šírka každého obdĺžnika by mala byť cca ¾ zo šírky celej krabice, aby bola opona po stranách pekne nariasená (čiže ak je šírka našej krabice 50cm, tak 50*0,75 = 37,5cm ). Výška by sa mala rovnať výške krabice, plus 2cm. Ja som látku aj obendlovala, ale tento krok pokojne vynechajte.

Preložíme vrchnú časť látky o 2-3cm (tak, aby sa tam vošla tyčka) a prešijeme rovným stehom mašinou alebo ručne, aby sme vytvorili tzv. tunel. Zopakujeme to isté aj s druhým látkovým obdĺžnikom a oponu máme hotovú.

Zoberieme opäť divadielko, vytiahneme tyčku zvnútra z jednej dierky a navlečieme prvú časť opony, potom druhú a následne tyčku vsunieme naspäť.

Na oboch stranách zviažeme oponu v strede špagátikom alebo gumičkou a máme hotovo.

Ostáva pred nami už len výroba figúrok, pri ktorej využijeme aj zvyšné kúsky kartónu, ktorý nám ostal. Výber postavičiek záleží na rozprávkach, ktoré obľubujú vaše deti (ideálne také, ktoré vedia aj porozprávať, aby vám vedeli aj oni zahrať predstavenie 😊). My sme si vybrali klasiku: princezné, princa, žabu, sudičky, tri prasiatka, karkuľku a podobne. Postavičky si môžete nakresliť, no ja som si trochu pomohla krásnymi pečiatkami princezien, aj rozprávkových zvieratiek z Babyknihy.sk (link nájdete na konci, ak budete mať záujem), ako aj internetom, odkiaľ som si vytlačila čierno-biele obrázky na dotvorenie.

Postup je jednoduchý, na obyčajný papier si nakreslíme, vytlačíme alebo aj napečiatkujeme zvolené postavy. Ak to nie je darček alebo prekvapenie, postavičky určite vyrábajte spolu s deťmi. Vymaľujte ich spolu, obstrihnite a nalepte na kartón, ktorý vám ostal. Obrežte kartón podľa siluety postavy, prilepte špajdľu na vrch a figúrky môžu ožiť.


TIP: Ak chcete, aby postavičky vedeli aj samé stáť, nastrihajte si malé obdĺžničky z kartónu a tie prilepte na spodok postavičiek.


Ja osobne by som vám odporučila samotné divadielko spraviť ako darček alebo prekvapenie, a následne môžete spolu s deťmi vyrábať jednotlivé postavičky, ktoré si môžu sami povymýšľať. Tým drobcom, ktorí naozaj radi kreslia, by som dala nakresliť aj nejaké pozadie, ako scenériu pre divadelnú hru, napríklad les s chalúpkou alebo zámok so záhradou a podobne.

Prajem vám krásne chvíle, strávene pri tomto divadielku. Verím, že sa pobavíte vy, ako aj vaše deti, lebo poviem vám, tie príbehy čo si dokážu vymyslieť, to je niečo neuveriteľné – zároveň je úžasné sledovať, s akým zanietením budú počúvať a sledovať tie vaše 😊


Link na pomôcky:

https://babyknihy.sk/peciatky-princezne-30-ks

https://babyknihy.sk/jemne-voskovky-umyvatelne-36-ks-jar-meloLink na naše šaty použité pri fotení:

https://www.mamiatami.sk/product-page/%C5%A1aty-tane%C4%8Dnice-bord%C3%B344 views0 comments

Recent Posts

See All
bottom of page